Okiem Prezesa – wrzesień’24

Nihil novi sub sole”

Koleżanki, Koledzy związkowcy, pracownicy oświaty, niezrzeszeni.

Po dłuższej przerwie spowodowanej głównie brakiem czasu wynikającym z kampanii sprawozdawczo – wyborczej trwającej w ZNP, powracam do Was i pragnę się podzielić najnowszymi wiadomościami z działalności związkowej.

Najpierw kilka refleksji natury historycznej. Wrzesień i październik 1939 r. to był szczególny czas również dla Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wobec najazdu hitlerowskiego nasi poprzednicy zachowali się jak prawdziwi bohaterowie. Wielu z nich stanęło do walki z bronią w ręku. W październiku 1939 r. Prezydium ZG ZNP powołało do życia Tajną Organizację Nauczycielską, która z czasem objęła swoim działaniem miliony uczniów.

Polskie społeczeństwo pamięta o bojownikach z AK czy BCH ale nauczyciele i pracownicy oświaty , których wielu zginęło za prowadzenie tajnego nauczania , często są zapominani. Dlatego my, związkowcy zawsze musimy o Nich przypominać.

30 sierpnia 2024 r. odbyła się Małopolska Okręgowa Konferencja Delegatów, która wybrała nowe władze ZNP w województwie Małopolskim. Miło mi poinformować, że delegaci obdarzyli mnie ponownie swoim zaufaniem i wybrali na następną kadencję. Wybrany został również Zarząd Okręgu, Okręgowa Komisja Rewizyjna, Delegaci na Zjazd Krajowy, Członkowie Zarządu Głównego ZNP oraz członek Głównej Komisji Rewizyjnej.

Obrady odbywały się w Audytorium Maximum z udziałem szacownych gości: wiceprezes ZNP Kol. Urszuli Woźniak, przewodniczącej Głównej Komisji Rewizyjnej: Anny Marcinkowskiej, wicewojewody małopolskiego Ryszarda Śmiałka, Małopolskiego Kuratora Oświaty Gabrieli Olszowskiej, wiceprezydent Miasta Krakowa Marii Klaman, przedstawicieli organizacji związkowych z krakowskich uczelni.

Jeżeli chodzi o rozmowy Związku z Ministerstwem Edukacji Narodowe to przywołuję tu tytuł „nic nowego pod słońcem”. Mam zaszczyt reprezentować ZNP wraz z kol. wiceprezes Urszulą Woźniak w zespole negocjacyjnym ds. wynagrodzeń. Efekty rozmów są dalece niesatysfakcjonujące. Przypomnę, że podstawowy postulat Związku to wzrost wynagrodzeń w 2025 r o 15%. W czasie rozmów 22 sierpnia padła obietnica 10 % wzrostu wynagrodzeń, później okazało się, że Minister finansów zgodził się na 5%.

Skala „wzrostu” wynagrodzeń jest nie do przyjęcia. W przyszłorocznym budżecie państwa wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej jest zaplanowany na poziomie 7%. Przypomnę, że obywatelski projekt ustawy o powiązaniu wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej został skierowany do podkomisji sejmowej. Jeżeli rządzący poważnie traktują swoje deklaracje to minimum o 7 % powinno wzrosnąć w 2025 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli.

Na razie w środowisku oświatowym pojawiło się poczucie rozczarowania i zaniepokojenia. Co będzie dalej? Dalsze rozmowy pokażą ile warte są deklaracje Pani Minister o chęci dialogu i docenianiu wagi zagadnień oświatowych.

Wszystko to tym bardziej jest przykre w przededniu 251 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej która była zarazem pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.

Zamyślaiąc Komissya Edukacyi Narodowey opatrzyć raz na zawsze szkołom Rzeczypospoli’tey osoby do instrukcyi publiczney sposobne z pewnym iednych po drugich na- stępowaniem, zakłada Stan Nauczycielski, który Stanem Akademickim nazywać się będzie. Przepisuie mu obowiązki i środki do tego celu nayskutecznieysze, powinności przepisane z nienaruszeniem wolności człowieka i obywatela iako nayprzyzwoiciey miarkuiąc. W tym społeczeństwie utrzymywany i nieprzerwame przesyłany być ma skład ducha i prawideł edukacyi. Stanowi temu i przez powołanie a posługi iego, i przez wybór a doswiadczenie osób, i przez pożytki, które z nich Oyczyzna odbierać ma, wszelką cześć, wysokie poważanie i okazanie wdzięczności Ko-missya zaręcza.”

Powyższy cytat pochodzi z Ustawy Komisji Edukacji Narodowej. Język archaiczny, ale treść jakże współczesna. Nasi przodkowie rozumieli, że bez Stanu Nauczycielskiego żadna reforma systemu nauczania nie może się udać. Dzisiaj niestety , Stan Nauczycielski przypomina „gorący kartofel „ który z rąk do rąk przerzucają sobie: Rząd do samorządów, samorządy do stowarzyszeń i fundacji. Nikt nie chce ponosić kosztów, wszyscy chcą mieć wspaniałą edukację.

W związku z powyższym proszę przyjąć i przekazać wszystkim pracownikom oświaty: nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi życzenia zdrowia i pomyślności z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Obyśmy wszyscy doczekali czasów, w których decydenci zrozumieją to co było oczywiste dla twórców Komisji.
Bez dobrej edukacji nie będzie rozwoju i dobrobytu w naszej Ojczyźnie.

Arkadiusz Boroń

Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP

POWIĄZANE WPISY

14.11.2024

„Edukacja zdrowotna jest bardzo potrzebna, tylko kto tego będzie uczył?”

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Prezesem Okręgu Arkadiuszem Boroniem w Radiu Kraków. KLIKNIJ...

Czytaj więcej

13.11.2024

Spotkanie Kierownictwa Kuratorium Oświaty ze związkami zawodowymi

8 listopada w Kuratorium Oświaty w Krakowie odbyło się spotkanie kierownictwa Kuratorium – z dr Gabrielą...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY