BEZ NAS PAŃSTWO NIE ISTNIEJE

1 maja to międzynarodowy dzień solidarności ludzi pracy.

Dzień, w którym pracownicy i związkowcy na całym świecie przypominają o prawie do godnej pracy i godnego życia. Święto po raz pierwszy obchodzono w 1890 r. Data 1 maja upamiętnia rocznicę pacyfikacji strajku robotników w Chicago w 1886 r.

W „rewolucyjnym” roku 1905 r. powstały pierwsze organizacje nauczycielskie, które dały początek Związkowi Nauczycielstwa Polskiego.

1 października 1905 r. w szkole ludowej w Pilaszkowie pod Łowiczem odbył się tajny zjazd nauczycielstwa zaboru rosyjskiego, którego uczestnicy i uczestniczki wystąpili z żądaniem, aby nauczanie było prowadzone „w języku polskim i w duchu polskim”.

Powołano nielegalny Związek Nauczycieli Ludowych w zaborze rosyjskim.

Do czołowych uczestników zjazdu w Pilaszkowie należał m.in. Zygmunt Nowicki (późniejszy prezes ZNP i jeden z przywódców TON).

Na pamiątkę tych wydarzeń 1 października co roku świętujemy rocznicę powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym roku przypada Jubileusz 120-lecia działalności ZNP.

Należy podkreślić, że nauczyciele polscy organizowali się również w zaborze austriackim, gdzie istniała większa swoboda i możliwe było powołanie 28 grudnia 1905 r. legalnego Związku Nauczycielstwa Ludowego w Galicji Stanisława Nowaka, który wkrótce rozwinął szeroko działalność stając się jednym z filarów polskiego ruchu niepodległościowego.

11 listopada 1918 r. – gdy wybiła godzina niepodległości – zapadła symboliczna decyzja o połączeniu nauczycielskich struktur związkowych z b. Królestwa Polskiego i Galicji w jednolity Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (od 1930 r. – Związek Nauczycielstwa Polskiego).

POWIĄZANE WPISY

28.04.2025

XL Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

Czcimy pamięć o nauczycielach zamordowanych podczas II wojny światowej. W dniach 26 – 27 kwietnia w  odbyły...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY